Asmeniniai
Įmonėms
Asmeniniai Įmonėms

Mistinis alkoholio matuoklis

Tas mistinis alkoholio matuoklis

Straipsnis publikuotas "Savaitė su TV", autorė Ivona Kucharevič (2008 m.)

Papūtę į policijos pareigūnų alkoholio matuoklį, vadinamąjį alkotesterį, dažnai piktinamės: „Kaip? Aš tiek pripūsti negalėjau. Tikriausiai čia kažkokia klaida!“ Tad kad kitąsyk to nesakytumėte, apie šių prietaisų veikimą, paskirtį bei ypatumus kalbamės su UAB „Alkotesteris“ direktoriumi Mariumi Anusausku.

Tarp asmeninių ir profesionalių

— Kokiu principu veikia alkoholio matuokliai?

— Visi jie veikia vienodu principu: ima orą iš plaučių gilumos, matuoja kiek jame yra alkoholio, pagal tam tikrą matematinę formulę šiuos duomenis verčia į alkoholio kiekį kraujyje.

Skirtingose šalyse ta matematinė formulė — santykis tarp alkoholio kiekio ore ir alkoholio kiekio kraujyje — yra truputį skirtinga. Tačiau dažniausiai alkoholio kiekį iškvėptame ore dauginame iš 2100.

— Jeigu visi alkoholio matuokliai veikia vienodu principu, kodėl jie skirstomi į asmeninius ir profesionalius?

— Jų veikimo mechanizmas vienodas, tačiau gerokai skiriasi prietaiso tikslumas. Alkoholio matuokliai yra metrologinės priežiūros reikalaujantys prietaisai. Pagal taikymo sritis jie skirstomi į visuomeninio sektoriaus priežiūros (eismo priežiūra, kariuomenė, kalėjimai, mokyklos, medicinos įstaigos), darbdavių ir privataus naudojimo. Asmeniniai alkoholio matuokliai negali būti naudojami profesionaliems ir komerciniams tikslams — tam reikia specialiai sukurtų prietaisų.

— Kam tuomet skirti asmeniniai alkoholio matuokliai?

— Jie skirti tam, kad pats žmogus visada žinotų, kiek išgėrė alkoholio, galėtų save kontroliuoti.

— Tačiau ir jų yra skirtingų rūšių?

— Taip. Patys pigiausi asmeninės paskirties alkoholio matuokliai — į žaislus panašūs prietaisai, kurie gali būti naudojami tik „pramogoms“. Šių prietaisų tikslumas ir patikimumas nedidelis, be to, jų negalima kalibruoti ir reguliuoti. Šie alkoholio matuokliai itin greitai tampa netikslūs: kuo dažniau naudojami, tuo greičiau persisotina alkoholiu. Tokie matuokliai dažniausiai naudojami tol, kol veikia, o po to išmetami.

Visi kiti asmeniniai alkoholio matuokliai yra kalibruojami. Tinkamai sureguliuoti ir nuolat prižiūrimi jie asmeniniams poreikiams gali būti naudojami ilgą laiką.

— Ar visi alkoholio matuokliai išsikalibruoja?

— Taip, tik vienus galima sureguliuoti, kitų — ne.

Naujas alkoholio matuoklis, nepriklausomai nuo to, pigus jis ar brangus, rodys teisingus duomenis su iš anksto gamintojo numatyta paklaida (profesionalių alkotesteriams ji yra 5 proc. vienai promilei, asmeninių — 10 proc.).

Tačiau po tam tikro laiko ir vieni, ir kiti išsikalibruoja. Pigiausi, žinoma, greičiausiai. Sakykim, jei tokį nekalibruojamą alkoholio matuoklį nešiositės po vakarėlius, veikiausiai jau po kelių pasilinksminimų jo parodymai nebebus tikslūs.

— Ar gali skirtis dviejų sukalibruotų alkoholio matuoklių parodymai?

— Gali. Alkoholio matuokliai orą mėginiui turi imti iš plaučių gilumos, tačiau kai kurie ima ne iš gilumos, o iš vidurio, kur alkoholio koncentracija mažesnė. Vadinasi, netgi du techniškai tvarkingi alkotesteriai dėl oro išgavimo specifikos gali skirtingai rodyti alkoholio kiekį jūsų organizme, nors tas skirtumas ir nebus didžiulis.

Kita vertus, alkoholio matuoklių parodymai gali skirtis ir dėl skaičių apvalinimo. Vienų alkoholio matuoklių parodymai apvalinami pagal matematikos taisykles, kitų — pagal pirmą skaičių po kablelio, tad net jei pripūtėte 0,49 promilės, jums rodys 0,4 promilės. Žinoma, tai taikytina tik asmeniniams alkoholio matuokliams, profesionalūs rodo tikslų alkoholio kiekį.

— Nuo ko dar priklauso alkoholio matuoklio tikslumas?

— Reikia atkreipti dėmesį į tai, ar alkoholio matuoklis su antgaliu, ar be jo. Prietaisai be antgalių yra mažiau tikslūs, nes drauge su jūsų išpučiamu oru į matuoklį papuola aplinkos oro. Sakykime, jei tuo metu vėjuota, matuoklis parodys mažesnę alkoholio koncentraciją, tačiau jei pūsite alkoholiu prisotintoje aplinkoje — kambaryje, kur vyko vakarėlis arba automobilyje, kuriuo vežami neblaivūs bendrakeleiviai, alkotesterio parodymai gali būti didesni nei yra iš tikrųjų.

— Kuo ypatingi profesionalūs alkoholio matuokliai?

— Tik profesionalius alkoholio matuoklius galima naudoti komercinei veiklai. Šie prietaisai veikia patikimai net ir intensyviai eksploatuojami.

Profesionalūs alkoholio matuokliai turėtų būti įtraukti į matavimo priemonių registrą, kad būtų galimybė atlikti metrologinę patikrą. Be to, visi Lietuvoje parduodami, net ir pigiausi asmeniniai alkotesteriai, turi būti pažymėti CЄ ženklu, reiškiančiu, kad prietaisas sertifikuotas ir gali būti naudojamas ES.

Blaivumo iliuzija

— Turint alkoholio matuoklį, labai patogu save kontroliuoti. Išgėrei alkoholio, papūtei ir, jei parodymai nesiekia 0,4 promilės, gali drąsiai sėsti prie vairo?

— Pats asmeniškai esu už tai, kad prie vairo sėstis reikia tik esant visiškai blaiviam. Išgėrusio žmogaus reakcija sulėtėja, jis negali adekvačiai reaguoti vienoje ar kitoje situacijoje. Žinoma, iki 0,4 promilės reakcijos susilpnėjimas beveik nepastebimas, tačiau kuo didesnis alkoholio kiekis, tuo pasekmės akivaizdesnės.

— Ar alkoholio matuoklio parodymai gali suklaidinti?

— Žinoma, taip. Jei pūsite iš karto pavartoję alkoholio, matuoklio parodymai gerokai viršys tikrąją jo normą kraujyje. Tai įvyks dėl to, kad alkoholio pirmąsias 15 minučių po vartojimo lieka burnoje, tad matuoklio parodymai remsis ne vien tuo oru, kuris yra jūsų plaučių gilumoje, o ir tuo, kuris likęs burnoje.

Kita vertus, praėjus 15 minučių ar net daugiau, alkoholio matuoklio parodymais gali vis dar būti netikslūs. Sakykim, jūsų organizmas nespėjo iki galo pasisavinti alkoholio. Jūs pavalgėte, išgėrėte, palaukėte, papūtėte į savo alkotesterį, kuris parodė leistiną alkoholio normą, sėdote prie vairo. Po kokių 20 minučių jus sustabdo policija, duoda alkoholio matuoklį, jūs pučiate ir viršijate leistinus parodymus. Kodėl? Todėl, kad per tą laiką, kol jūs važiavote, alkoholis buvo virškinamas, didėjo jo koncentracija kraujyje.

Tiesa, jokiu būdu nereiškia, kad mano paminėti skaičiai yra taikytini kiekvienam organizmui. Žmonės skirtingai reaguoja į alkoholį, tad skirtingai ir girtėja.

— Kokio kūno sudėjimo žmogus girtėja greičiau?

— Alkoholis — vandenyje tirpstanti medžiaga. Kiekvieno žmogaus organizme yra skirtingas vandens kiekis. Kuo jo daugiau, tuo mažiau žmogus girtėja.

Pavyzdžiui, palyginkime du vienodo svorio vyrus: vienas turi daugiau riebalų, kitas — raumenų. Riebaluose vandens nėra, tad po to, kai jiedu išgers vienodą alkoholio kiekį, alkotesterio parodymai bus skirtingi — mažiau pripūs sportuojantis vyras.

— Sklando daug mitų dėl alkoholio poveikio organizmui. Paminėkime bent kelis klaidingus įsitikinimų.

— Pavyzdžiui, sakoma, kad suvalgęs saldainį su brendžiu tikrai nieko nepripūsi. Taip, nepripūsi, jei praeis 15 minučių po to laiko, kai tą saldainį valgėte, bet jei jos nebus praėjusios, net nuo vieno saldainio galima pripūsti apie promilę.

— Sakoma, jei geri, būtinai užkąsk. Kiek šiuose žodžiuose yra tiesos?

— Jei užkandi labai riebiu maistu, skrandžio sienelės apsivelia riebalais — alkoholis sunkiau pasisavinamas. Tuomet girtėjate gerokai lėčiau, tačiau anksčiau ar vėliau, kai tik organizmas pasisavins visą alkoholį, vis tiek tapsite girtas.

— Ar yra kokių nors medžiagų, į kurias alkoholio matuoklis reaguoja kaip į alkoholį?

— Acetonas, benzinas. Žinoma, burnoje šių medžiagų neturėtų būti, tačiau kartais kai kuriomis ligomis sergantiems žmonėms su seilėmis išsiskiria tam tikras įvairių cheminių medžiagų kiekis, kurį asmeninis alkoholio matuoklis gali traktuoti kaip alkoholį, tačiau jo tikrai nebus daug, sakykime 0,1 promilės.

Profesionalūs alkoholio matuokliai reaguoja tik į alkoholį, tad jų apgauti neįmanoma.

— O kaipgi mitas, jog išgėrus kefyro taip pat įmanoma pripūsti, nes jame yra alkoholio?

— Jei šiame gėrime kažkiek alkoholio ir yra, tai labai mažai. Tam, kad pripūstumėte išgėrę kefyro, jo reikėtų suvartoti žmogaus organizmui neįmanomą kiekį.

— Pakalbėkime apie produktus, kurie suklaidina alkoholio matuoklį. Sakykime, žmogus padaugino alkoholio, tačiau suvalgė vieno ar kito produkto, ir matuoklis neberodo girtumo. Ar tokių produktų yra?

— Ne, tokių produktų tikrai nėra, nors vairuotojai kaskart stengiasi gudrauti — vieni geria kavą, kiti — surūko cigaretę, treti — kramto gumą. Sakykime, kava gali paskatinti medžiagų apykaitą, alkoholis bus greičiau šalinamas iš organizmo, tačiau tik tiek.

Žmonės rūko ar kramto kramtomąją gumą tikėdamiesi, kad policininkas nepajus alkoholio kvapo. Tačiau patys pagalvokite, ar tai tikrai panaikina kvapą? Gal kaip tik sukelia abejonių dėl jūsų blaivumo? Jeigu jų kils, teks pūsti į alkoholio matuoklį, o jo apgauti tokiais būdais neįmanoma.