Asmeniniai
Įmonėms
Asmeniniai Įmonėms

Kaip išsirinkti?

Kaip išsirinkti asmeninį alkotesterį

Šio straipsnio paskirtis - padėti lengviau išsirinkti Jums tinkamą alkotesterį. Perskaitę sužinosite, kaip alkotesteriai veikia ir į ką atkreipti dėmesį renkantis šį prietaisą. Taip pat aptarsime pagrindinius šiuolaikinių alkotesterių tipus. 

Kaip veikia alkotesteris?

Žmogus apsvaigsta tuomet, kai suvartotas etilo alkoholis per skrandį ir žarnyną patenka į arterinį kraują, o kraujas šią medžiagą atneša į smegenis. Norint  nustatyti žmogaus apsvaigimo laipsnį, mums reikia sužinoti, kiek jo kraujyje yra alkoholio - nustatyti alkoholio koncentraciją kraujyje.

Arterinis kraujas alkoholį atneša ne tik į žmogaus smegenis, bet ir į plaučius. Plaučiuose kraujas ir oras apsikeičia deguonimi, anglies dvideginiu bei kitomis cheminėmis medžiagomis, tokiu būdu ir alkoholis patenka į iškvėptą orą. Britų chemikas Williamas Henry atrado skysčiuose ir jų garuose esančių medžiagų kiekio tarpusavio tiesioginės priklausomybės dėsnį, o atlikti empiriniai tyrimai parodė, kad alkoholio koncentracija giliausioje plaučių dalyje esančiame ore yra proporcinga alkoholio koncentracijai kraujyje. Šiuolaikiniuose alkotesteriuose dažniausiai naudojama proporcija yra 2100:1.

Šiuo metu paprasčiausias ir populiariausias apsvaigimo nuo alkoholio nustatymo būdas – alkoholio koncentracijos iškvėptame ore tyrimas. Iškvepiamas oras paimamas iš giliausios ir smulkiausios plaučių dalies – alveolių ir, jei reikia, alkotesteriu išmatuota alkoholio koncentracija iškvėptame ore perskaičiuojama į alkoholio promiles kraujyje.  

Alkotesteris turi sugebėti paimti oro mėginį giliai iš plaučių. Alkotesteriams reikia nuo 2 iki 8 sekundžių iškvepiamo oro srauto, kad pasiektų tiksliausią rezultatą. Naujausi alkotesteriai kontroliuoja oro iškvėpimo stiprumą ir iškvėpimo laiką ir tokiu būdu užtikrina, kad būtų pasiektas reikiamas iškvėpto oro tūris. Profesionalūs alkotesteriai kontroliuoja ir minimalų pūtimo srautą, kad užkirstų kelią sukčiavimui, kai pučiama labai silpnai ir iškvėpus mažiau oro gaunami kiek mažesni testo rezultatai.

Kokie veiksniai yra svarbūs renkantis alkotesterį?

Renkantis alkotesterį svarbu nuspręsti, kam alkotesteris bus naudojamas. Asmeniniai alkotesteriai nėra skirti kitų asmenų (pvz. darbuotojų) tikrinimui, tokiu atveju reikėtų rinktis profesionalius prietaisus su atlikta metrologine patikra.

Asmeniniai alkotesteriai leidžia įvertinti ir suprasti, kaip Jūsų organizmą veikia alkoholis, kokia alkoholio koncentracija būna vartojus alkoholį vienomis ar kitomis sąlygomis. Asmeninis alkotesteris gali praversti ryte, jei išvakarėse vartotote alkoholį - kai jau jaučiatės blaivus, bet abejojate dėl savo savijautos. Vairuoti rekomenduojama tuomet, kai jaučiatės blaivus, o laiku patikrintas ir sukalibruotas patikimas alkotesteris alkoholio nebeaptinka.
Atminkite, kad alkoholio koncentracija gali didėti net iki kelių valandų po alkoholio vartojimo. Alkotesteris nėra priemonė leidžianti vartoti alkoholį ir sėsti už vairo.

Puslaidininkiai alkotesteriai

Alkotesteriai su puslaidininkiu jutikliu yra patys pigiausi, tačiau gali reaguoti į kitas nei alkoholis medžiagas, yra jautresni aplinkos temperatūrai, veikia lėčiau, greičiau išsikalibruoja, atsiranda didesnė matavimo paklaida, jų darbui reikia daugiau elektros energijos. Naudojami pramogai, ar nedažnam asmeniniam pasitikrinimui (ne vairuotojams).

Alkotesteriai su elektrocheminiu alkoholio jutikliu 

Anksčiau ši technologija buvo naudojama tik profesionaliuose, pvz., darbdaviams ar policijai skirtuose alkotesteriuose, nes elektrocheminių jutiklių gamyboje naudojami brangieji metalai (platina). Asmeniniai alkotesteriai su šia technologija truputį brangesni už puslaidininkius, tačiau turi privalumų – jutiklis reaguoja tik į alkoholį, kuo didesnis elektrocheminis alkotesterio jutiklis ir kuo daugiau jame yra platinos dalelių – tuo tikslesnis ir greitesnis jo veikimas bei ilgesnis tarnavimo laikas. Asmeniniai alkotesteriai su elektrocheminiu jutikliu dar vadinami pusiau profesionaliais.

Ar prietaisas skirtas Lietuvos rinkai?

Jeigu prietaisą naudosite Lietuvoje, rinkitės alkotesterį, skirtą Lietuvos rinkai. Skirtingose šalyse naudojami skirtingi matavimo vienetai, todėl kitoje šalyje nupirktas alkotesteris gali rodyti ne promiles, o pvz., mg/l (Anglija) ar procentus (JAV), o sauso ir karšto klimato šalims pritaikyti alkotesteriai mūsų sąlygomis tarnauja trumpiau.

Gamintojai

Patikimiausius alkotesterius gamina kompanijos, kurių profesionaliais modeliais pasitiki ir naudoja policija, pvz., Vokietijos kompanija „Dräger“ siūlo Alcotest 3820 modelį, skirtą asmeniniam pasitikrinimui ar nedidelėms įmonėms. Šių prietaisų tikslumas yra artimas policijos naudojamiems prietaisams, nes naudojamos tos pačios detalės ir sprendimai. Šie prietaisai naudoja kitokius antgalius bei turi kiek mažiau funkcijų už profesionalius. Dideli asmeninių alkotesterių gamintojai, pvz. „Sentech Korea“, daugelį metų tobulina asmeninius alkotesterius, netaupo elektronikos ar jutiklio sąskaita, todėl šie prietaisai patikimesni nei pigiausi Kinijoje pagaminti elektrocheminiai alkotesteriai.

Garantija ir aptarnavimas

Alkotesteriams suteikiama skirtingos trukmės garantija. Alkotesterius būtina reguliariai tikrinti ir kalibruoti. Gamintojo įgaliotas pardavėjas turi būti apmokytas atlikti aptarnavimą, turėti reikiamą įrangą, laboratoriją ir aptarnavimo paslaugas atlikti Lietuvoje. Jei alkotesteriai garantiniam aptarnavimui ar kalibravimui siunčiami į užsienį, tai nepatogu, ilgai užtrunka ir brangiau kainuoja. Dar blogiau, jeigu aptarnavimo paslaugų pardavėjas visai neatlieka, arba alkotesteris iš viso negali būti kalibruojamas. Tokį prietaisą jam išsiderinus gali tekti tiesiog išmesti.

Kiti kriterijai

Asmeniniai alkotesteriai gali turėti ir papildomų funkcijų - pvz. vartotojo keičiamas jutiklis, asmeninis ištraukiamas antgalis, kalibravimo priminimas, išmatuotų rezultatų atmintis. Alkotesteriai skiriasi savo dydžiu ir forma, skiriasi jų komplektacija. 

Modernūs asmeniniai elektrocheminiai ir profesionalūs alkotesteriai yra tikslūs ir patikimi, tačiau, vartojus alkoholio, geriausias sprendimas visai nesėsti už vairo ar neužsiimti pavojinga veikla.