Alkotesteriai – penki pasiūlymai saugiam darbui

Alkotesteriai saugiam darbui2015 12 09. Statybose naudojami mechanizmai ir įrankiai neblaivaus statybininko rankose – ypač pavojingi, todėl bent kiek alkoholio vartoję darbuotojai į statybų aikštelę neturėtų patekti. Bendrovės „Alkotesteris“ direktoriaus Mariaus Anusausko teigimu, statybų aikštelėse naudojami alkotesteriai gerokai sumažina ypač brangios technikos sugadinimo ar žmonių sužalojimo riziką, mažėja didelių finansinių nuostolių rizika nelaimingų atsitikimų metu žuvus žmonėms. Alkotesterių ekspertas pateikia penkis statybų aikštelėse dažniausiai naudojamus darbuotojų blaivumo tikrinimo būdus.

1. Patikrinimas gali būti labai greitas

Statybų bendrovėse darbuotojų blaivumą tikrinant darbo dienos pradžioje labai svarbu, kad tai būtų atliekama greitai, nestabdant į darbą atvykstančių darbuotojų srauto. Racionaliausias ir efektyviausias sprendimas – naudoti alkoholio detektorius, nustatančius tik blaivumo arba alkoholio vartojimo faktą.

Lietuvos statybų sektoriuje naudojami alkoholio detektoriai „Dräger Alcotest 3000“ ir „AlcoBlow“ bei greitesnio veikimo „AlcoBlow RT“ (Rapid Test) modifikacija. Pastaroji neparodo tikrinamo darbuotojo suvartoto alkoholio kiekio promilėmis, tačiau per vieną minutę šiuo prietaisu galima atlikti 12 testų. Detektorius per keletą sekundžių duoda vieną iš dviejų atsakymų: užsidegė žalia lemputė – kelias į darbo vietą atviras, įsižiebė raudona – teks išsamiau pasitikrinti blaivumą.

Pagrindiniai „Alcoblow RT“ privalumai yra veikimo greitis, patikimumas ir ekonomiškumas, tikrinant nereikalingi vienkartiniai antgaliai. „AlcoBlow RT“ taip pat gali būti naudojamas nustatant, ar induose (buteliuose, skardinėse, stiklinėse) esančiame skystyje yra alkoholio.

2. Pažeidimai matuojami promilėmis

Alkoholio detektoriumi nustačius alkoholio vartojimo faktą, darbuotojas patikrinamas įprastiniu alkotesteriu, parodančiu tikrinamo asmens girtumą promilėmis. „Dräger Alcotest 6820“ ar kitą alkotesterį sujungus su kompiuteriu, darbuotojų tikrinimo rezultatai perduodami programai „AlkoData“, kuri automatiškai generuoja ir spausdina Valstybinės darbo inspekcijos rekomendacijas atitinkančius darbuotojo nušalinimo dėl neblaivumo, darbuotojo siuntimo pas medikus ar laisvos formos aktus.

Beje, „Dräger Alcotest 6820“ yra policijos darbe išbandytas alkotesteris, atsparus šalčiui ir drėgmei, turintis tvirtą korpusą, taigi idealiai tinkantis naudoti statybų aikštelėse.

3. Kai vieno barjero neužtenka

Net ir griežtai kontroliuojant neblaivių darbuotojų patekimą į statybų aikštelę, dažnai atsitinka taip, kad statybininkai sugeba išgerti alkoholio jau patekę į darbo vietą. Šios problemos sprendimų irgi yra. Prie svarbių ar ypač pavojingų įrengimų sumontuojami jų paleidimą blokuojantys alkotesteriai – alkoblokai. Darbuotojas įrenginį gali įjungti tik papūtęs į alkotesterį. Jei iškvėptame ore bus aptikta alkoholio, alkotesteris užblokuos prietaiso įjungimą. Alkoblokai įrengiami statybų aikštelėse dirbančiose transporto priemonėse, keltuvuose, kranuose.

4. Duris blokuojantys alkotesteriai

Didžiosios Lietuvos statybų bendrovės naudoja stacionarius įėjimo kontrolei skirtus alkoholio matuoklius „AlcoScan EBS“. Šie prietaisai sujungiami su elektroninėmis įėjimo durų spynomis arba turniketu. Jei testuojamo asmens iškvėpto oro mėginyje alkoholio kiekis viršija nustatytą ribą, durys ar turniketas neatsirakina. Stacionarių alkotesterių ir alkoblokų registruojama informacija gali būti susiejama su įėjimo kortelėmis, kodais ir perduodama į personalo valdymo sistemas. Stacionarūs alkotesteriai naudojami kontroliuoti įėjimui į patalpas ar teritorijas, kuriose yra nustatyti griežti reikalavimai dėl alkoholio vartojimo: statybų objektus, elektrines, gamyklas, uostus, logistikos centrus.

5. Savikontrolė asmeniniais alkotesteriais

Darbdavio pareiga ir atsakomybė – patikrinti darbuotojų blaivumą. Tačiau yra ir kitų būdų, ką daryti, kad kuo mažiau neblaivių darbuotojų patektų į darbo vietas. Socialiai atsakingo verslo vadovai ir darbdaviai skatina savikontrolę asmeniniais alkotesteriais. Vis dažniau vietoj tradicinio kalėdinio vyno butelio švenčių proga ne tik verslo partneriams, bet ir pavaldiniams įteikiama netikėta, bet praktiška korporatyvinė dovana – asmeninis alkotesteris. Tai kvietimas bendradarbiauti mažinant riziką ir elgtis socialiai atsakingai.