Ko nežinojome apie alkotesterius?

Ko nežinojome apie alkotesterius

Ar iš Anglijos parvežti alkotesteriai tinka naudojimui Lietuvoje? Lietuviai netiki, kad Anglijoje vairuotojams leidžiama suvartoti dvigubai daugiau alkoholio nei Lietuvoje, limitas šioje šalyje – net 0.80 promilės. Netiki, nes dažnai girdi Anglijoje gyvenančius ir ten vairuojančius tautiečius sakant skaičių 0.35. Ar tai tiesa?

Painiavą įneša skirtingose valstybėse naudojami skirtingi alkoholio koncentracijos matavimo vienetai – procentai, promilės, gramai litre, miligramai litre. Yra painiavos ir mūsų šalyje, Lietuvos įstatymai numato leistiną alkoholio koncentraciją kraujyje promilėmis, tačiau alkotesteriai matuoja alkoholio koncentraciją iškvėptame ore.

Kaip nustatoma alkoholio koncentracija kraujyje, jei matuojamas iškvepiamas oras? Atsakymas paprastas, alkotesteriu išmatuota alkoholio koncentracija iškvėptame ore perskaičiuojama į alkoholio promiles kraujyje naudojant koeficientą. Britų chemikas William Henry atrado skysčiuose ir jų garuose esančių medžiagų kiekio tarpusavio tiesioginės priklausomybės dėsnį.

Atlikus empyrinius žmonių tyrimus nustatyta, kad alkoholio koncentracijos kraujyje ir iškvėptame ore santykis (angl. Blood Breath Ratio arba BBR) yra apie 2100:1. Įvairiose šalyse BBR šiek tiek skiriasi. Alkotesteris, pateikdamas parodymus, įvertina šį koeficientą, perskaičiuoja ir pateikia rezultatą, išreikštą alkoholio koncentracija kraujyje promilėmis.

Angliškų alkotesterių parodymus reikia konvertuoti.

Mariaus Anusausko, bendrovės „Alkotesteris“ direktoriaus teigimu, angliškų alkotesterių parodymų rezultatus reikia konvertuoti į Lietuvoje naudojamas promiles. „Pavyzdžiui, angliškus 0.35 mg/l iškvėpto ore daugindami iš Anglijoje taikomo BBR koeficiento 2300 ir padalindami iš 1000, gausime 0.805 lietuviškų promilių, matuojamų g/l kraujo. Anglijoje yra nustatyta maksimali leistina alkoholio koncentraciją kraujyje 0.80 promilės, tačiau šioje šalyje leistinos alkoholio koncentracijos rodiklis pateikiamas kaip 35 miligramai litre iškvėpto oro“, – sako M. Anusauskas. – Visi šie skaičiai parodo tą pačią alkoholio koncentraciją, tačiau vairuotojai, atvykę iš kontinentinės Europos, painiodami matavimo vienetus, dažnai klaidingai mano, kad leistinas alkoholio koncentracijos limitas Anglijoje yra ne 0.80, o tik 0.35 promilės“.

Skirtingi matavimo vienetai dažnai pasitaiko ir kitose valsybėse. Suomijoje įstatymu nustatyta leistina 0.22 mg/l alkoholio koncentracija iškvėptame ore, kurią perskaičiavus į Lietuvoje naudojamus matavimo vienetus, gausime 0.5 promilės.

JAV alkoholio koncentracija matuojama procentais. Šioje šalyje 1.00 promilę atitinka 0.1 proc. alkoholio koncentracija. Dėl naudojamų skirtingų matavimo vienetų, alkotesteriai turėtų būti įsigijami toje šalyje, kurioje jie bus naudojami.

Taip pat skaitykite: http://www.15min.lt/